osvojíti

osvojíti
-ím dov., osvójil (ȋ í) 1. z bojem spraviti tuje ozemlje pod svojo oblast: osvojiti sosednje dežele; Napoleon si je hotel osvojiti Evropo / osvojiti trdnjavo zavzeti / v naskoku, z naskokom osvojiti; pren. ti ljudje bodo z znanjem osvojili svet ♦ šah. osvojiti nasprotnikovega kmeta 2. ekspr. priti v težko dostopen kraj, zlasti prvi: osvojiti južni tečaj, vrh / pragozda niso mogli osvojiti 3. ekspr. pridobiti si naklonjenost, ljubezen koga: z ljubeznivim sprejemom nas je predsednik popolnoma osvojil; pevka je osvojila poslušalce; s takim ravnanjem je osvojil naša srca / osvojiti dekle; osvojil si je njeno srce // vzbuditi pozitiven odnos do česa: novo gibanje ga je popolnoma osvojilo 4. publ. dobiti, doseči: osvojiti nagrado, pokal / osvojiti prvo mesto; osvojiti naslov državnega prvaka 5. publ. naučiti se, priučiti se: osvojiti nove besede; pes osvoji vajo; osvojiti si novo snov / naša industrija je že osvojila izdelavo teh strojev 6. publ. sprejeti: kongres je osvojil poročilo o delu; osvojiti predlog; osvojiti si načelo narodne samoodločbe ● zastar. osvojili so ga spomini na tista leta prevzeli; publ. drama je osvojila vse evropske odre je bila uprizorjena v vseh evropskih gledališčih; ekspr. po enourni hoji smo osvojili Šmarno goro prišli na vrh; ekspr. na zabavi si ga je kar osvojila dosegla, da je bil samo v njeni družbi; publ. osvojiti (si) evropsko tržišče začeti prodajati svoje izdelke na evropskem tržišču; publ. osvojil si je veliko znanje pridobil osvojèn -êna -o: osvojeni pokali; osvojen je nov vrh tega pogorja; njegova zamisel je bila osvojena; osvojeno mesto

Slovar slovenskega knjižnega jezika . 2000.

Игры ⚽ Нужно сделать НИР?

Look at other dictionaries:

• osvojiti — osvòjiti (koga, što) svrš. <prez. òsvojīm, pril. pr. īvši, prid. trp. òsvojen> DEFINICIJA 1. zauzeti čije teritorije 2. pronaći neotkrivene ili malo poznate predjele 3. uspeti se na vrh najviših planina 4. spustiti se u velike dubine 5.… …   Hrvatski jezični portal

• osvòjiti — (koga, što) svrš. 〈prez. òsvojīm, pril. pr. īvši, prid. trp. òsvojen〉 1. {{001f}}zauzeti čije teritorije 2. {{001f}}pronaći neotkrivene ili malo poznate predjele 3. {{001f}}uspeti se na vrh najviših planina 4. {{001f}}spustiti se u velike dubine… …   Veliki rječnik hrvatskoga jezika

• David Diehl — at the New York Giants Super Bowl champions parade in NYC. No. 66     New York Giants Offensive guard Personal information Date of birt …   Wikipedia

• próstor — m 1. {{001f}}a. {{001f}}neograničena protežitost, ukupnost odnosa u svim dimenzijama i pravcima b. {{001f}}fil. zajedno s vremenom osnovni oblik ili kategorija postojanja materijalnoga svijeta 2. {{001f}}a. {{001f}}dio Zemljine površine različite …   Veliki rječnik hrvatskoga jezika

• zadòbiti — (koga, što) svrš. 〈prez. zȁdobijēm, pril. pr. īvši, prid. trp. zadobìven〉 1. {{001f}}(što) dobiti, osvojiti, steći, postići 2. {{001f}}knjiš. ekspr. pobijediti, osvojiti …   Veliki rječnik hrvatskoga jezika

• prostor — próstor m DEFINICIJA 1. a. neograničena protežitost, ukupnost odnosa u svim dimenzijama i pravcima b. fil. zajedno s vremenom osnovni oblik ili kategorija postojanja materijalnoga svijeta 2. a. dio Zemljine površine različite veličine b.… …   Hrvatski jezični portal

• osvajati — osvájati (koga, što) nesvrš. <prez. òsvājām, pril. sad. ajūći, gl. im. ānje> DEFINICIJA v. osvojiti ETIMOLOGIJA vidi osvojiti …   Hrvatski jezični portal

• osvojiv — osvòjiv prid. <odr. ī> DEFINICIJA koji se može osvojiti ETIMOLOGIJA vidi osvojiti …   Hrvatski jezični portal

• zadobiti — zadòbiti (koga, što) svrš. <prez. zȁdobijēm, pril. pr. īvši, prid. trp. zadobìven> DEFINICIJA 1. (što) dobiti, osvojiti, steći, postići 2. knjiš. ekspr. pobijediti, osvojiti ETIMOLOGIJA za + v. dobit, dobiti …   Hrvatski jezični portal

• Serbian parliamentary election, 2008 — Infobox Election election name = Serbian parliamentary election, 2008 country = Serbia type = parliamentary ongoing = no previous election = Serbian parliamentary election, 2007 previous year = 2007 next election = Serbian parliamentary election …   Wikipedia